Technical Program

(A pdf version of the program is available here)

(Instructions for presenters are available at the ICMI website)

Thursday, 23 October 2008

09:00-09:15 Welcome

09:15-10:15 Invited Talk
Chair: Kay Berkling
09:15-10:15
Modeling and Optimizing User Satisfaction in Interactive Entertainment Systems
Georgios N. Yannakakis

10:15-10:30 Coffee Break

10:30-12:50 Oral Session
Chair: Martin Russell

10:30-10:50
Does Affect Affect Automatic Recognition of Children's Speech? (OP1)
Bjoern Schuller, Anton Batliner, Stefan Steidl, Dino Seppi

10:50-11:10
A Comparison of Read and Spontaneous Children's Speech Recognition (OP2)
Matteo Gerosa, Diego Giuliani

11:10-11:30
Linguistic Analysis of Spontaneous Children Speech (OP3)
Vassiliki Farantouri, Alexandros Potamianos, Shrikanth Narayanan

11:30-11:50
Signal Processing for Young Child Speech Language Development (OP4)
Dongxin Xu, Umit Yapanel, Sharmi Gray, Jill Gilkerson, Jeff Richards, John Hansen

11:50-12:10
HMM-Based Synthesis of Child Speech (OP5)
Oliver Watts, Junichi Yamagishi, Kay Berkling, Simon King

12:10-12:30
Recent Advances in SONIC Italian Children's Speech Recognition for Interactive Literacy Tutors (OP6)
Piero Cosi

12:30-12:50
A Novel Corpus of Children's Disordered Speech (OP7)
Oscar Saz, William Rodríguez, Eduardo Lleida, Carlos Vaquero


12:50-14:30 Lunch

14:30-16:00 Poster Presentations
(All presenters are expected to be present during both poster sessions)

14:30-15:15 Poster Session I
Chair: Piero Cosi

COMUNICA - Tools for Speech and Language Therapy (PP1)
William Rodríguez, Oscar Saz, Eduardo Lleida, Carlos Vaquero, Antonio Escartín

Just in Time Learning: Implementing Principles of Multimodal Processing and Learning for Education of Children with Special Needs (PP2)
Dominic Massaro

Integrating Computer Games in Speech Therapy for Children who Stutter (PP3)
Daniil Umanski, Walter Kosters, Fons Verbeek, Niels Schiller

Affective Computer-Aided Learning for Autistic Children (PP4)
Andrej Luneski, Evdokimos Konstantinidis, Madga Hitoglou-Antoniadou, Panagiotis Bamidis

Comprehension Improvement using Local Confidence Measure: Towards Automatic Transcription for Classroom (PP5)
Joseph Razik, Odile Mella, Dominique Fohr, Jean-Paul Haton

Towards Monitoring of Children's Speech - A Case Study (PP6)
Andreas Maier, Maria Schuster, Elmar Nöth

A Generative Model for Scoring Children's Reading Comprehension (PP7)
Joseph Tepperman, Matteo Gerosa, Shrikanth Narayanan

15:15-16:00 Poster Session II
Chair: Diego Giuliani

Detecting Problems in Spoken Child-Computer Interaction (PP8)
Dino Seppi, Matteo Gerosa, Bjoern Schuller, Anton Batliner, Stefan Steidl

Automatic Prosodic Disorders Analysis for Impaired Communication Children (PP9)
Fabien Ringeval, Mohamed Chetouani, David Sztahó, Klara Vicsi

An Empirical Analysis of User Uncertainty in Problem-Solving Child-Machine Interactions (PP10)
Matthew Black, Jeannette Chang, Shrikanth Narayanan

Language Model for the Web Search Task in a Spoken Dialogue System for Children (PP11)
Jumpei Miyake, Shota Takeuchi, Hiromichi Kawanami, Hiroshi Saruwatari, Kiyohiro Shikano

Cognitive and Emotional Linguistic Interaction (PP12)
Amel Achour, Jeanne Villaneau, Dominique Duhaut, Farida Saïd

Towards an Embedded Language Tutoring System for Children (PP13)
Oliver Jokisch, Ruediger Hoffmann

16:00-16:15 Coffee Break

16:15-18:30 Brain Storming Session
Chair: Fabio Pianesi

"Identification of Building Blocks and Incorporation of Related Technologies"